Ali Ulvi KURUCU Ali Ulvi KURUCU (1920-2002)

HAYATI. Mükremin ALBAYRAK
ŞİİRLERİ
minik_gul.gif (97 bytes) ARDINDAN - A.AYMAZ
ARDINDAN - M.ÖZCAN
ARDINDAN - A.TAŞGETİREN
YAZDIKLARINDAN - ÖNSÖZ
ROPÖRTAJ - İstanbuldan bir Akif-i Sani geçti

KURUCU HOCA HAKK'A YÜRÜDÜ

Peygamber sevgisiyle gittiği Medine’den bir daha ayrılamayan Hak dostu Ali Ulvi Kurucu Hoca aşığı olduğu ‘Medine Gülü’ne kavuştu.

Kurucu, cuma günü kalp krizi geçirmesi nedeniyle kaldırıldığı Medine’deki Melik Fahd Hastanesi’nde dün Türkiye saatiyle 22.00 sularında vefat etti. 81 yaşındaki Kurucu’nun üç aydır sağlık problemleri olduğu öğrenildi. Vefatından önce yanında bulunan doktoru Kayed el– Kayd, Kurucu’nun vefat etmeden önce şuurunun yerine geldiğini ve bütün Müslümanlara dua ettiğini söyledi.

81 yaşında hayata veda eden Ali Ulvi Kurucu, 60 yıldır Medine–i Münevvere’de yaşıyordu. Senenin belirli bir bölümünü ise Türkiye’de geçirmeye özen gösterirdi. Emekli olduktan sonra bütün zamanını Medine’ye gelen misafirlerine ve ibadete ayıran Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, yetişen imanlı nesli gördükçe kendini, “Sizler benim gerçekleşen rüyalarım, kabul olunan dualarımsınız.” demekten alıkoyamıyordu. Ömrü Medine–i Münevvere’de Peygamber Aleyhisselâm’ın yanıbaşında huzûr ve sükûn içinde geçirmiş, dünyanın her tarafından o nurlu şehre gelen ilim adamlarıyla, saf Müslümanlarla görüşmüş, onları misafir etmekten büyük haz almıştı. İlim cevrelerince İslam’ın nuru, vakarı, izzeti alnında parıldayan bir şahsiyet olarak nitelendiriliyordu. Ali Ulvi Kurucu , Âkifvârî şiirleri ve Safahat’ı ezbere bilmesiyle tanınıyordu.

1920’de Konya’da doğan Kurucu, ilk ve orta öğrenimini burada okudu. Hafızlığını tamamladıktan sonra 1938 yılında ailesi ile birlikte Medine’ye gitti. Yüksek öğrenimini Kahire Ezher Üniversitesi’nde tamamladı. Medine’de uzun müddet Evkaf Dairesi’nin İnşaat ve Sicillat Emini olarak çalıştı. 1953’ten 1975’e kadar Sultan Mahmud’un yaptırdığı Mahmudiye Kütüphanesi’nde, daha sonra da 1985’te emekli olana kadar Şeyhülislam Arif Hikmet Kütüphanesi’nde çalıştı. Ecdad yâdigârı on binlerce kıymetli eser elinden geçti. Kurucu’nun iki erkek, bir kızı olmak üzere üç çocuğu da Medine’deydi.
Mükremin Albayrak / İstanbul - 04.02.2002


Ali Ulvi Kurucu’nun cenazesi 05.02.2002 Mescid–i Nebevi’de öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Cennetü’l Baki’de toprağa verildi. Allah Rahmet etsin (Amin).