işgale son

Şeyh Yasin'le Röportaj

İEylül-2001
Çeviri: Talat ÖZHAN

“Şeyh Yasin sadece İsrailli’leri düşman olarak görüyor, Amerika’lı sivilleri değil”

FOCUS: Amerika’ya yapılan bu saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

ŞEYH YASİN: İslam esas olarak suçsuz sivillerin öldürülmesini yasaklıyor. Hamas İslami Hareketin bir parçası olduğundan, sivillerin ve suçsuz insanların öldürülmesine karşıdır. Hamas’ın asıl kuruluş hedefi İsrail’in işgaline karşı mücadele etmektir. İsrail topraklarımızı gasp ediyor, çocuklarımızı öldürüyor ve gün be gün evlerimizi yıkıyor.

FOCUS: Fakat siz Amerikayla İsrail’i hep bir tuttunuz. İsrail eşittir Amerika, Amerika eşittir İsrail dediniz.

ŞEYH YASİN: Bizim stratejimiz İsrail ile olan mücadelemizi İsrail ve Filistin Toprakları’nın dışına taşımamaktır. Ama Amerika Dünyadaki zayıf insanların kalbine acı ve kin ekti. Bu günde bu ektiğinin meyvesini topluyor. Amerikalı politikacılar bu davranışlarının üzerine düşünmeliler ve dünyayı da Amerikayı da ilgilendiren konulardaki problemleri çözerken daha adaletle davranmalıdırlar.

FOCUS: Hamas bu saldırıya karıştı mı, veya en azından destekledi mi?

ŞEYH YASİN: Bu saldırının arkasında Hamas yoktur. Bizim cihadımız sadece İsrail’e yöneliktir, yoksa Amerikalı sivillere yönelik değildir. Bence Amerika’nın şu soruyu kendisine sorma zamanı gelmiştir. Neden böyle oluyor? Amerika Dünyada her zaman ve her yerde insanları öldürmüştür.

FOCUS: İsrail savunma bakanı bu saldırıyla ilgili olarak, Hamas’ı ve diğer İslami hareketleri suçladı.

ŞEYH YASİN: İslam tarihinde yahudiler, İslam’a ve Müslamanlara olan kinleriyle veya düşmanlıklarıyla tanınır ve bilinirler. Bu siyonist İsrail’in suçlamasını reddediyoruz, onların hedefi haklı ve meşru ayaklanmamızı zayıflatmaktır.

FOCUS: Suudi Arabistanlı ve Mısırlı büyük din alimleri, intihar saldırılarını onaylamıyorlar, aynı zamanda diğer alimler de büyük oranda bu düşüncedeler. Bu konuda siz nasıl düşünüyorsunuz?

ŞEYH YASİN: Bizim panzerlerimiz veya diğer Amerika yapımı öldürme makinalarımız yok. Kendimizi savunmak için sahip olduğumuz tek silah, intihar saldırılarıdır.

FOCUS: Amerika’da olan bu olaylardan sonra, dünya politikası sizce nasıl değişir?

ŞEYH YASİN: Bu olaylardan sonra bize baskı yapacaklar ve şiddet olaylarına son vermemiz için tavsiyede bulunacaklardır. Aslında onların işgal ettiği topraklardan çekilmesi için, düşmanımız olan İsrail’e baskı yapmaları gerekir. İsrail’in tecavüzünden dolayı çektiğimiz acıların bitmesi ve kaybettiğimiz toprakları geri almak için Dünya bize yardım etmelidir. Amerika Birleşik Devletlerindeki resimleri gördüğümüzde, bizde onların hissettiklerini hissettik ve üzüldük. Fakat Dünya evleri yıkılan ve çadırlarda yaşayan insanların da acılarını paylaşmak zorundadır.

mico_tasarım