**** GÜZEL SÖZLER *****


Abdulaziz BEKKİNE
Bu dünya'ya kiracı gibi yerleş. Ev sahibi gibi yerleşirsen, gitmesi zor olur.
Çok ibadet eden bir kulun bu ibadetinden dolayı ümitlenmeye hakkı yoktur. İbadetini aksatan bir insanın da bundan dolayı ümitsizliğe düşmesine hakkı yoktur. Ümit Allahu Zülcelal Hazretlerinin ikram hazinelerinden bir hazinedir.
Dünya da Ahiret de ancak böyle kazanılır. Başka yol tarif edilmedi. Bu; insana Allah'tan dolayı hizmettir.
İnsanlarda riyanın karışmıyacağı, anlaşılabilir hakiki tek vasıf, sabırdır.
aycicek_kucuk.gif (1142 bytes)Bir kimse tam mütevekkil (kendi yapamayacağı işde aczini bilip başka birisini vekil kabul etmek) oldu mu, kendisinden istikbal endişesi alınır.
beyaz_papatya_kucuk.gif (1326 bytes)Mü'minin nazarı öyledir ki, dünyadaki zevk ü sefaya bakar, arkasında Cehennemi görür.
Meşakkat ve hizmete bakar, arkasında Cenneti görür.
Yani Mü'minin nazarı bu dünyaya takılmaz.
gul.gif (241 bytes)İnsanlara giriş yolu, gönül yoludur. Sevmeyen, insanlara kendisini sevdirmeyen bir insan, insanlara bir şey anlatamaz. O zaman sizin birinci vazifeniz, kendinizi sevdirmenizdir. İkinci vazifeniz, halinizle, davranışlarınızla Örnek olmanızdır. Yani halinizle numune olunuz. İslam yaşanan bir nizamdır. Yaşanırken konuşulur. Bu nasihata uyulmazsa, ufukta ışık görülmez.
gul_pembe.gif (1114 bytes)Dünyada herşeyin bir ölçüsü, tartısı vardır. Sevginin tartısı da fedakarlıktır. Fedakarlık yapmayanların sevgisine inanılmaz.
whiterose.gif (2608 bytes)Nefis bir hayvandIr. Onun izzeti olmaz. Ancak vasfın izzeti olur. Mesela: Öğretmenlik, babalık, hocalık vs. gibi… Ve kim ki vasıflıdır, o izzetlidir…