ŞEHİD DR. FETHİ ŞİKAKİ
(1951 - 1995)
Filistin İslami Cihad Hareketinin lideri Dr. Fethi Şikaki, Libyadaki Filistinlilerin sınır dışı edilmesi işleminin durdurulması için Kaddafiyle görüşmede bulunmak üzere gittiği Libyadan dönerken uğradığı Malta adasında, 26 Ekim 1995 tarihinde, İsrail rejiminin cinayet şebekesi MOSSADın paralı katilleri tarafından şehid edildi.

Dr. Fethi Şikaki 1951de Gazzenin Rafah mülteci kampında, Remleden buraya iltica etmiş olan bir Filistinli ailede dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi doğum yeri olan Rafahta tamamladıktan sonra Beir Zeit Üniversitesinde öğrenim gördü. Kudüste dört yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Mısırın Zekâzik Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. 1980de buradan mezun olarak Kudüse döndü ve doktor olarak çalışmaya başladı. 1983te işgal yönetimi tarafından tutuklandı ve bir yıl hapiste kaldı. 1986da bazı arkadaşlarıyla birlikte İslami Cihad Hareketinin kaynağını oluşturan Filistinin Kurtuluşu İçin İslami Cepheyi kurdu. Daha önce İslami anlayışları dolayısıyla el-Fetihten ayrılan bazı gruplar da bu cepheye katıldılar.

Sonradan İslami Cihad Hareketi adını alan söz konusu cephenin kurucuları ideolojik yapılanmalarında en çok İmam Hasan el-Bennâ, Seyyid Kutup ve İzzettin Kassamın fikirlerinden etkilenmişlerdi. İmam Hasan el-Bennânın İslâm dünyasında aniden diriliş hareketini başlatmış önemli bir lider olduğunu, Seyyid Kutubun da fikirleriyle ümmeti karşı karşıya olduğu sapmalar hakkında uyardığını ve inanç konusunda aydınlattığını söylüyorlardı. Bu hareket kuruluş merhalesinde İran Devriminden de etkilenmiştir. Hatta hareketin kurucularının başında gelen ve şehid edildiği tarihe kadar da liderliğini yürüten Dr. Fethi Şikaki, İranda İmam Humeyninin öncülüğünde geniş tabanlı bir halk hareketinin başladığı dönemde: Humeyni, İslami Çözüm ve alternatif adlı bir kitap yazmıştır.

Dr. Şikaki, 1986da, Filistinin Kurtuluşu İçin İslami Cepheyi kurmasından kısa bir süre sonra ikinci kez tutuklandı ve dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 1988de Lübnana sürgün edildi. Orada bir yıl kaldıktan sonra Suriyenin başkenti Şama yerleşti. Kudüslü bir hanımla evliydi ve dört çocuk sahibiydi.

Filistin İslâmi Cihad Hareketi, Dr. Fethi Şikakinin şehid edilmesi olayıyla ilgili olarak yayınladığı bildiride saldırının siyonist İsrail rejiminin cinayet şebekesi tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekerek: Saldırganlardan intikamımızı mutlaka alacağız. Canilerin ayaklarının altına ateş sereceğiz. İktidarını hain pusular ve korkakça cinayetler üzerine oturtan siyonist zalimlerin saltanatlarına mutlaka son vereceğiz. Onları yaptıklarına pişman edeceğiz denildi.

Dr. Şikakinin şehid edilmesinin intikamı için 2 Kasım 1995 tarihinde gerçekleştirilen eylemde dokuz yahudi yerleşimci yaralandı. Yine aynı tarihlerde ve aynı amaç için Kudüste bir yahudi yerleşim merkezine otomatik silahlarla ateş edilmesi sonucu bir yerleşimci ağır şekilde yaralandı. Dr. Şikakinin intikamı için bunun dışında da çeşitli eylemler gerçekleştirildi.

Şikakinin şehid edilmesinin üzerinden fazla zaman geçmeden, onun öldürülmesine hiç üzülmediğini söyleyen, aksine çok sevindiğini anlatmaya çalışan İsrail Başbakanı İzak Rabin bir dindaşı tarafından öldürüldü. Rabinin öldürülmesiyle yahudiler arasında sürtüşmeler ve bölünmeler de gün yüzüne çıktı. Olay yer yer yahudiler arasında bazı çatışmalara ve kavgalara da yol açtı.

Allah ondan ve onun gibi mücahidlerden razı olsun.

Ahmet Varol